خبر رسانی ایران
شنبه 19 آذر 1390

توسعه تحصیلات تکمیلی از مهم‌ترین محورهای تحول در نظام آموزشی است

شنبه 19 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

غفوری‌فرد در گفت‌وگو با فارس:
توسعه تحصیلات تکمیلی از مهم‌ترین محورهای تحول در نظام آموزشی است

خبرگزاری فارس: یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از توسعه تحصیلات تکمیلی به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای تحول در نظام آموزشی کشور یاد کرد که در راستای تدوین سند تحول نظام آموزش و پرورش به تصویب شورا رسیده است.

خبرگزاری فارس: توسعه تحصیلات تکمیلی از مهم‌ترین محورهای تحول در نظام آموزشی است

محمدحسن غفوری‌فرد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درخصوص تحول بنیادین در نظام آموزشی به خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: یکی از مهم‌ترین مباحث در تحول نظام آموزشی کشور، توسعه تحصیلات تکمیلی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد: امسال قرار بود 5 هزار دانشجوی دکترا برای تحصیلات تکمیلی جذب شود اما10 هزاردانشجو در این مقطع جذب شد.

نماینده تهران در مجلس اظهار داشت: بحث دیگر این است که قبولی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار مشکل‌تر از قبولی در مقطع کارشناسی است؛ یعنی هم‌اکنون وضعیت برای تحصیل به گونه‌ای شده که تقریبا هر کسی که طالب ورود به دانشگاه باشد، می تواند وارد شود ولی برای کارشناسی این تعداد به 10 درصد دانشجویان کارشناسی می‌رسد.
 
غفوری‌فرد با طرح این پرسش که آیا لازم است تمام دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، پس از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار و صنعت شوند؟ افزود: معتقدم که در تمام دنیا کسانی که می‌خواهند وارد بازار صنعت و کار شوند، تمایل چندانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ندارند.

وی بر همین اساس متذکر شد که سند تحول نظام آموزشی می‌تواند تحولی بنیادین در موضوعات فوق الذکر چه از نظر کمی و چه از جنبه کیفی داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ذکر نمونه‌ای در این زمینه، تصریح کرد: بر اساس برنامه پنجم، در حوزه آموزش و پرورش باید بی‌سوادی عملا ریشه‌کن شود ولی در آموزش عالی به دلایل مختلف از جمله مشکلات حقوقی نمی‌توان خیلی انتظار تحول داشت. 

غفوری‌فرد در پایان خاطرنشان کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برای آموزش و پرورش، آموزش عالی و آموزش پزشکی است که وظیفه دارد پس از رونمایی از سند تحول نظام آموزشی پیگیر تسریع در اجرای آن باشد.

به گزارش فارس، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش 22 آذر ماه با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور، رونمایی می‌شود.
 
بر اساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ساعت 8 و نیم صبح روز سه‌شنبه هفته جاری در مراسمی در سالن مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما رونمایی خواهد شد.

در این مراسم که دبیر و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر آموزش و پرورش نیز حضور خواهند داشت، علاوه بر رونمایی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تعدادی از دست‌اندرکاران تدوین این سند آموزشی مورد تجلیل قرار می گیرند.
انتهای پیام/


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات