خبر رسانی ایران
شنبه 14 آبان 1390

دیر رسیدن عامل اصلی مرگ مادران هنگام زایمان است

شنبه 14 آبان 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

رئیس نهمین کنگره بین المللی بیماریهای زنان و مامایی:
دیر رسیدن عامل اصلی مرگ مادران هنگام زایمان است

خبرگزاری فارس: رئیس نهمین کنگره بین المللی بیماریهای زنان و مامایی گفت: دیر رسیدن مادران به مراکز درمانی چه به واسطه مشکل شبکه و حمل و نقل یا مراجعه دیرهنگام خود مادر عامل اصلی مرگ مادران هنگام زایمان است.

خبرگزاری فارس: دیر رسیدن عامل اصلی مرگ مادران هنگام زایمان است

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عبدالرسول اکبریان، رئیس نهمین کنگره زنان و مامایی اظهار داشت: از آنجایی که روش‌های درمان قبل از زایمان زیاد شده و همه چیز از جمله نوع بیماری جنین را می‌توان قبل از تولد او تشخیص داد امروزه می‌توان جلوی به دنیا آمدن نوزادانی با ناهنجاری‌های زیاد را گرفت.

وی توضیح داد: طبق مجوز قانونی نوزادانی که دارای بیماری‌هایی مانند سندرم داون (منگولیسم) باشند تا قبل از چهار ماهگی توسط سونوگرافی‌های خاص تشخیص داده شده و با رضایت مادر دوران بارداری ختم می‌شود که با این روش از به دنیا آمدن نوزدای با ناهنجاری‌های زیاد که بار مالی زیادی برای دولت و خانواده خود دارد گرفته می‌شود.

اکبریان افزود: حتی امروزه آن قدر علم پیشرفت کرده که می‌‌توان تا حدی برخی ناهنجاری‌های جنین را مانند بیماری‌های قلبی، کبدی هنگامی که در رحم مادر است با اعمال جراحی درمان کرد که حساسیت‌های خاص خود را دارد و فعلاً در حد مقالات علمی و بحث‌هایی است که در کتاب‌ها آمده اما سعی داریم در برخی موارد آن را عملیاتی کنیم.

وی در پاسخ به اینکه در حال حاضر خونریزی ناشی از بارداری و زایمان عامل اول مرگ و میر را در بین مادران دارد و چه راهکاری برای آن در نظر گرفته شده گفت: خونریزی، عفونت و فشار خون یکی از سه علت عمده مرگ مادران است که عفونت را تا حد زیادی از طریق دارویی درمان و کنترل کرده، فشار خون را با پیشگیری و رژیم‌های غذایی کنترل کرده اما خونریزی با وجود اینکه از زمان تشکیل سازمان انتقال خون وضعیت بهتری پیدا کرده ولی باز غیرقابل پیش‌بینی است.

*راه اندازی اورژانس هوایی از مرگ مادران باردار می‌کاهد

اکبریان اظهار داشت: از آنجایی که بارداری یک امر خونریزی دهنده است در هر زمان بارداری با هر شدتی ممکن است مادر دچار خونریزی شود ولی خدماتی که ما می‌دهیم مهم است مثلاً خونریزی اتفاق افتاده و خون لازم هم داریم ولی از آنجایی که سرعت خونریزی در زایمان‌ها بسیار بالاست (750 سی سی در دقیقه) ممکن است وقت نشود تا خون و مادر به هم برسند ما بیشتر مشکل شبکه داریم یعنی رسیدن مادر به موقع به جایی که بتواند به او خون تزریق کنند که با راه‌اندازی سیستم اورژانس هوایی می‌توان تا حدی جلوی آن را گرفت.

* بعد از ترکیه در خاورمیانه میزان مرگ مادران باردار ما کم است

وی گفت: البته نباید فراموش کرد که اگر چه هنوز هم خونریزی مقام اول را در مرگ مادران نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا دارد اما باید گفت آمار آن در ایران واقعاً کاهش پیدا کرده است و در خاورمیانه بعد از ترکیه بهترین رتبه را در کاهش مرگ و میر مادران داریم.

* در برخی نقاط مریض واقعاً دیر مراجعه می‌کند

وی افزود: بیشتر مادرانی در معرض خطر مرگ قرار دارند که یک بیماری قلبی یا نارسایی داشته و بعد باردار می‌شوند که در نهایت هنگام زایمان با مشکل مواجه می‌شویم اما آنچه که مهم است این است که به نظر می‌رسد در دهه 80 نسبت به دهه‌های گذشته راه بهتری را برای کاهش مرگ مادران هنگام زایمان پیموده‌ایم. 
تنها مشکل ما این است که مریض در برخی نقاط کشور بسیار دیر مراجعه می‌کند. 

ابوالفضل مهدی‌زاده، دبیر علمی نهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های زنان و مامایی در نشست خبری اظهار داشت: این کنگره بزرگترین کنگره زنان و مامایی کشور است که حدود 16 ماه برای برگزاری آن فعالیت شده است.

وی افزود: در نهایت 26 میزگرد (پنل) با حضور خبرگان این رشته در کشور و خارج از کشور طی 4 روز در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به محورهای میزگردها گفت: میزگردی با عنوان جراحی نوین در بیماری‌های زنان برگزار می‌شود که جدیدترین روش‌های جراحی در موارد مختلف بیماری زنان ارائه می‌شود که می‌توان به نمونه زنده آن انجام جراحی همزمان در بیمارستان حضرت رسول(ص) توسط متخصصان خارجی و داخلی اشاره کرد که به‌طور مستقیم در کنگره پخش می‌شود.

مهدی‌زاده در عین حال به روش جدید استفاده از لاپاراسکوپی در جراحی‌های سرطان زنان اشاره کرد و گفت: در پنل جراحی‌های نوین بر این بخش تأکید داشته و در کنارش جراحی سرطان با لاپارسکوپی نیز برگزار می‌شود این جراحی موضوع بسیار جدیدی است که چند سالی است در دنیا در حال انجام است.

* در جراحی نوین فقط بافت سرطانی برداشته می‌شود

وی حسن جراحی‌های نوین را کم تهاجمی بودن آن عنوان کرد و گفت: در جراحی‌های نوین علاوه بر این فقط بخش بافت سرطانی برداشته می‌شود و همه بخش‌ها مانند تمام رحم خارج نمی‌شود که اثر روانی مثبتی بر روی بیمار دارد.

وی افزود: در عین حال امروزه مادران نیاز فراوان به بهداشت و کنترل در باب بارداری دارند که این عوامل منجر به کاهش مرگ مادر می‌شود. همچنین بهداشت روان و سلامت سالمندان از مشکلاتی است که برای ما مطرح است و در همه این موارد در کنگره بحث می شود.

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی بیماری‌های زنان و مامایی به مباحثی همچون هورمون درمانی در زنان یائسه ارتباط یائسگی و بیماری‌های غدد درون ریز اشاره کرد و گفت: از آنجایی که هورمون درمانی در زنان ما بسیار کمرنگ شده است در این کنگره آموزش نوع درمان و ترویج آن به زنان برای متخصصان ارائه می‌شود.

مهدی‌زاده هدف از برگزاری این کنگره را تبادل دانش و به روز کردن اطلاعات پزشکان ایرانی و پزشکان خارجی عنوان کرد و گفت: ما در عین حال می‌خواهیم توانایی‌هایمان را به پزشکان خارج از کشور نشان دهیم و زمینه‌ای فراهم کنیم تا متخصصان زنان و مامایی بتوانند با خبرگان این رشته چه خارجی و چه داخلی به راحتی ارتباط برقرار کرده و از تجربیات آنها استفاده کنند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900814000647


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات