خبر رسانی ایران
دوشنبه 22 اسفند 1390

طرح ضربتی تست دام‌های بردسیر انجام می‌شود

دوشنبه 22 اسفند 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

به منظور مبارزه با بیماری تب مالت
طرح ضربتی تست دام‌های بردسیر انجام می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس اداره برنامه و بودجه دامپزشکی استان کرمان گفت: به منظور مبارزه با بیماری تب مالت در شهرستان بردسیر طرح ضربتی خون‌گیری و تست دام‌های سنگین این شهرستان از 15 فروردین ماه 91 آغاز می‌شود.

خبرگزاری فارس: طرح ضربتی تست دام‌های بردسیر انجام می‌شود

ندا نژاد‌معصوم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به مشترک بودن بیمار بروسلوز بین انسان و دام اظهار داشت: این بیماری در دام به جز مواردی از سقط، علامت درمانگاهی ویژه‌ای ندارد و برسلوز در انسان یک بیماری با هزینه‌های گزاف اجتماعی و درمانی ایجاد می‌‌کند.

نژادمعصوم با اشاره به راه‌های انتقال این بیماری گفت: مهم‌ترین عوامل انتقال این بیماری از دام به انسان مصرف لبنیات غیره پاستوریزه و تماس انسان با ترشحات دام آلوده به ویژه در زمان زایمان است.

وی عنوان کرد: برای بررسی وضعیت بیماری برسلوز در شهرستان بردسیر طرح ضربتی خون‌گیری و تست کامل جمعیت دام سنگین این شهرستان از 15 فروردین ماه سال 91 به مدت 15 روز کاری و با اعزام اکیپ‌های عملیاتی از سراسر استان کرمان با ثبت کامل اطلاعات واحدهای دامی و دام‌ها اجرایی می‌شود.

نژادمعصوم با اشاره به نقش آموزش در پیشگیری از بیماری‌های مشترک بیان داشت: در زمان اجرای این طرح اقدامات آموزشی اداره کل دامپزشکی استان کرمان تشدید می‌شود.

وی با اشاره اقدامات آموزشی پیش‌بینی شده خاطرنشان کرد: از اقدامات آموزشی و ترویجی لازم در راستای افزایش سطح آگاهی مردم می‌توان به هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی به منظور انتقال از طریق بهورزان، توزیع بروشورهای مرتبط، برگزاری کلاس برای دام‌داران و ... نام برد.

نژادمعصوم با اشاره به اینکه یکی از سدهای موجود در راه مبارزه با بیماری‌ها کمبود بودجه است، ابراز داشت: در مورد بیماری برسلوز به دلیل نیاز به پرداخت غرامت به دام‌دارانی که دام‌های آلوده آن‌ها حذف شده این کمبود بودجه محسوس‌تر است.

وی عنوان کرد: با توجه به توافق اولیه با مسئولان برای تامین هزینه‌های این طرح پیگیری در مورد اخذ اعتبار لازم برای پرداخت غرامت موارد مثبت از سازمان دامپزشکی کشور و مقامات استانی با جدیت بیشتری صورت پذیرد.

انتهای پیام/ی20


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic