خبر رسانی ایران
جمعه 4 فروردین 1391

طرح ملی الگوی کشت در فاز اجرایی قرار می‌گیرد

جمعه 4 فروردین 1391

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌‌شرقی:
طرح ملی الگوی کشت در فاز اجرایی قرار می‌گیرد

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان ‌شرقی گفت: به منظور ایجاد زمینه لازم برای افزایش تولید و بهره‌وری، طرح ملی الگوی کشت در سراسر استان در فاز اجرایی قرار می‌گیرد.

خبرگزاری فارس: طرح ملی الگوی کشت در فاز اجرایی قرار می‌گیرد

 مسعود محمدیان امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به اینکه طرح ملی الگوی کشت از سال جاری اجرا می‌شود، اظهار داشت: بهره‌برداران می‌توانند با رعایت الگوی کشت در اراضی زراعی و باغی استان میزان بهره‌وری محصولات کشاورزی خود را افزایش دهند.

وی همچنین متناسب بودن شرایط اقلیمی برای تولید حداکثری محصول مورد نظر در آذربایجان‌شرقی افزود: برای تولید محصولات اساسی و استراتژیک، داشتن مزیت نسبی تولید محصول مورد نظر در مقایسه با سایر محصولات، با در نظر گرفتن محدودیت‌های آب و خاک و همچنین شرایط اقتصادی منطقه، از مهم‌ترین فاکتورهای‌ است که در اجرای طرح ملی الگوی کشت مورد توجه برنامه‌ریزان و کارشناسان امر قرار می‌گیرد. 

محمدیان با اشاره به اینکه مراحل اجرایی این طرح  به منظور تحقق اهداف پیش‌بینی شده در برنامه پنجم توسعه در زمینه تولید محصولات زراعی، باغی و دامی در نظر گرفته شده است، افزود: در این طرح استفاده مطلوب و بهینه از منابع و عوامل تولید برای دستیابی به افزایش ضریب خودکفایی و امنیت غذایی در محصولات اساسی و استراتژیک در سطح جامعه و همچنین تولید کمی و کیفی محصولات با مزیت نسبی برای صادرات، در آذربایجان شرقی در فاز اجرای کامل قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، با اشاره به اینکه تعیین وضعیت موجود محصول مورد نظر قبل از قرارگیری در تولید به روش کشت الگویی گفت: تعیین عوامل موثر در افزایش تولید محصول، تعیین چارچوب‌های محدود کننده تولید و همچنین تعیین ترکیب کشت و آماده سازی دستور العمل‌های اجرایی، به منظور کاهش خطای احتمالی حین اجرا، در مرحله "پیش اجرایی" در نظر گرفته شده است.

وی انتخاب بذور اصلاح شده، انتخاب نهال اصلاح شده بر اساس شرایط اقلیمی استان و در کنار آن کنترل به هنگام آفات و بیماری‌های محصولات باغی و زراعی با رعایت زمان دقیق اجرای عملیات کاشت داشت و برداشت محصول و تهیه بستر مناسب برای کشت محصول منتخب را از اصلی‌ترین الزامات این طرح بیان کرد و افزود: در اجرای دقیق این طرح، عوامل یاد شده اصلی‌ترین پارامترهای موفقیت آن محسوب می‌شود.

محمدیان، با اعلام این موضوع که تمام خدمات و یارانه‌های بخش کشاورزی بر اساس قراردادهای منعقده با اجرای این طرح، در راستای طرح ملی الگوی کشت قرار می‌گیرد، گفت: این طرح با همکاری بهره‌برداران بخش‌های مختلف کشاورزی، تشکل‌های صنفی و اتحادیه‌های مختلف بخش کشاورزی به همراه مدیریت دقیق کارشناسی سازمان، تحول اساسی در روند توسعه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی بیش از پیش مشهود خواهد بود.

انتهای پیام/خ۲۰


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic