خبر رسانی ایران
جمعه 9 تیر 1391

ایران و ترکیه بر لزوم حفظ همکاری های متقابل صنعتی بین دو دولت تاکید کردند.

جمعه 9 تیر 1391

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

ایران و ترکیه بر لزوم حفظ همکاری های متقابل صنعتی بین دو دولت تاکید کردند.

آنكارا – 'علی سعیدلو' معاون بین الملل رییس جمهوری و رییس طرف ایرانی كارگروه مشترك پیگیری روابط ایران و تركیه و 'نهاد ارگون' وزیر صنعت، علوم و فناوری تركیه روز پنجشنبه در آنكارا بر لزوم توسعه همكاریهای دوكشور در زمینه صنعت، علوم و فناوری تاكید كردند.

1391/04/08 - 20:48

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، نهاد ارگون و سعیدلو به دنبال دیدار بین هیاتهای دوكشور در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در آنكارا، نتایج گفت و گوها را مفید و سازنده و رو به جلو ارزیابی كردند.

نهاد ارگون در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در خصوص دستور كار مذاكرات وی با سعیدلو گفت: ایران و تركیه طرحهای مختلف همكاری دارند كه یكی از این طرحهای مهم احداث شهرك صنعتی مشترك در مرز دوكشور می باشد و در این راستا نیز اقدامات جدی صورت گرفته است.

وی افزود: كمیته های فرعی مشتركی كه بین دوكشور در این رابطه تشكیل شده، به مراحل مهمی رسیده و در خصوص محل احداث این شهرك به توافقاتی دست یافته اند. پیش بینی می شود تصمیمات نهایی در این زمینه ظرف چند روز آینده به افكار عمومی ایران و تركیه اعلام شود. مرحله بعد تسریع در فعالیتهای زیرساختی اجرای این طرح می باشد.

او در پاسخ به اینكه آیا زمان مشخصی برای اجرایی كردن این طرح در نظر گرفته شده است یا نه گفت: برخی مسائل حقوقی باید هر دوطرف در قوانین و مقررات خود حل و فصل كرده و اصلاحات و تنظیماتی انجام دهند. وزارتخانه ها و در این میان وزارت امور خارجه دو كشور نیز فعالیت می كنند و شاید هم لازم باشد یك قرارداد بین المللی نیز بین دوكشور امضا شود. وزیر صنعت، علوم وفناوری تركیه افزود: البته فعالیتهای تكنیكی برای تهیه پیش نویس های این قراردادها ادامه دارد و امیدواریم بعداز این مرحله به سرعت طرح اجرایی شود.

ارگون در پاسخ به سووال دیگری گفت: دوكشور برای رقابت در سطح بین المللی و استفاده بهینه از امكانات یكدیگر به سرعت عمل جدی نیاز دارند و اگر ما در این مسابقه جهانی قدری سریعتر از دیگران حركت نكنیم، لاجرم عقب خواهیم ماند و موضوعی كه امروز در دیدار با سعیدلو مطرح شد و هر دوطرف نیز بر آن توافق داشتند، افزایش سرعت عمل در اجرایی كردن توافقات و توسعه و تعمیق مناسبات اقتصادی و تجاری در حوزه های مختلف به ویژه صنعت بود.

سعیدلو نیز گفت: دو ملت ایران و تركیه روابط بسیار عمیق تاریخی و گسترده ای دارند، روابط سیاسی در سطح عالی است و می خواهیم كه در حوزه اقتصادی و تجاری نیز توسعه یابد. وی افزود: خوشبختانه در دوره اخیر حجم مبادلات تجاری افزایش قابل ملاحظه ای داشته و امسال حجم تجارت از 16 میلیارد دلار به 23 میلیارد دلار خواهد رسید.

معاون بین الملل رییس جمهوری ایران با اشاره به سفر 'رجب طیب اردوغان' نخست وزیر تركیه به تهران در فروردین ماه گذشته گفت: در این سفر تصمیم گرفته شد كه حجم مبادلات تا سال 2015 به 35 میلیارد دلار برسد و من از طرف ایران و یلماز از تركیه مامور شدیم كه پیگیری جدی داشته باشیم تا گره ها گشوده و روانسازی شود.

به گفته وی با تماسهای فشرده ای كه بین دوطرف صورت گرفته، نتایج خوبی حاصل شده و امسال مبادلات تجاری دو طرف به رقم 22 میلیارد دلار قابل افزایش است ولی با ظرفیتهایی كه دو كشور دارند دسترسی به رقم 35 و 40 میلیارد دلار نیز دشوار نخواهد بود.

سعیدلو كه شب گذشته در راس هیات بلندپایه ای وارد تركیه شده است، امروز اولین دیدار خودرا با 'جودت یلماز' وزیر توسعه و رییس طرف ترك كارگروه مشترك پیگیری روابط ایران و تركیه و كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری دوكشور انجام داد و سپس به اتفاق وی در اولین نشست این كارگروه شركت كرد.

پیش بینی می شود سعیدلو امشب با 'رجب طیب اردوغان' نخست وزیر و فردا نیز با 'عبدالله گل' رییس جمهوری تركیه دیدار و گفت و گو كند.

سعیدلو حامل پیامی از محمود احمدی نژاد به رییس جمهوری تركیه است.

احمدی نژاد رییس دوره ای جنبش عدم تعهد در پیام خود، عبدالله گل را برای شركت در شانزدهمین نشست سران 'جنبش عدم تعهد' در شهریور ماه آینده، به تهران دعوت كرده است.

خاورم**2011**230**1565


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic