خبر رسانی ایران
پنجشنبه 10 آذر 1390

نوار پیروزی‌های گاز قطع شد، ذوب‌آهن انتقام گرفت

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

/هفته پنجم لیگ برتر والیبال بانوان/
نوار پیروزی‌های گاز قطع شد، ذوب‌آهن انتقام گرفت

خبرگزاری فارس: هفته پنجم لیگ برتر والیبال بانوان امروز با پیروزی ذوب‌آهن پیگیری شد.

خبرگزاری فارس: نوار پیروزی‌های گاز قطع شد، ذوب‌آهن انتقام گرفت

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبری فارس «توانا»، در حساس‌ترین دیدار هفته پنجم لیگ برتر والیبال بانوان گاز تهران و ذوب‌آهن اصفهان در خانه والیبال حجاب به مصاف هم رفتند.

هر دو تیم در ابتدا بازی برابری را اجرا کردند اما اولین وقت استراحت فنی به سود گاز پیگیری شد، در ادامه ذوبی‌ها پیش افتادند و با نتیجه ۱۶ بر ۱۳ دومین وقت استراحت فنی را گرفتند.

شاگردان صدیقی با از دست دادن چند سرویس و اشتباهات فردی امتیازات زیادی را به راحتی در اختیار حریف قرار دادند و صدیقی را وادار به تعقیب کردند اما باز هم ذوب‌آهن بود که نتیجه می‌گرفت.

این گیم با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود ذوب‌آهن به پایان رسید.

در گیم دوم باز هم اصفهانی‌ها بودند که پیش افتادند و صدیقی تلاش می‌کرد با تعویض‌های متوالی اختلاف را کمتر کند.

گاز تهران در این مسابقه در دریافت‌ها و دفاع خوب عمل نکرد تا اولین وقت اضافه نیز به سود ذوب‌آهن پیگیری شود.

پس از استراحت فنی باز هم شاگردان صدیقی امتیازات زیادی را از دست دادند تا این گیم هم با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ به سود ذوب‌آهن به پایان برسد.

در گیم سوم این بار گاز بود که با نتیجه ۸ بر ۷ اولین استراحت فنی را گرفت.

این تیم در گیم سوم به خود آمد و اختلاف امتیاز را بیشتر کرد که در نهایت گیم سوم با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود شاگردان صدیقی به پایان رسید تا بازی به گیم چهارم کشیده شود.

در گیم چهارم بازی‌ها توفانی آغاز کردند و هر دو تیم بازی خوبی به نمایش گذاشتند که در ادامه شاگردان شریف‌زاده به فکر جبران افتادند اما این گیم هم گاز تهران با نتیجه ۲۵ بر ۲۶ به برتری رسید تا تکلیف تیم برنده در گیم پنجم مشخص شود.

و اما در گیم سرنوشت‌ساز پنجم باز هم هر دو تیم با اختلاف یک امتیاز بازی را پیش بردند اما در پایان ذوب‌آهن موفق شد با نتیجه ۱۵ بر ۱۳ به برتری برسد تا انتقام فصل قبل را که با نتیجه ۳ بر صفر بازی را واگذار کرده بود و عنوان قهرمانی را نیز از دست داده بود بگیرد.

دیدار بانوان تهران و شهرداری کرمان هم اکنون در حال برگزاری است.
انتهای پیام/خ
پنجشنبه 10 آذر 1390

استخدام مهم‌ترین انگیزه ورود به مراکز تربیت معلم است

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

رئیس مرکز تربیت معلم حضرت معصومه (س):
استخدام مهم‌ترین انگیزه ورود به مراکز تربیت معلم است

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز تربیت معلم حضرت معصومه(س) گفت: استخدام از بدو ورود سبب جذب بیشتر افراد به مراکز تربیت معلم خواهد شد.

خبرگزاری فارس: استخدام مهم‌ترین انگیزه ورود به مراکز تربیت معلم است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، زهرا ثابتی در دیدار تعدادی از مسئولین مراکز تربیت معلم قم با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که پیش از ظهر امروز در قم برگزار شد، اظهار کرد: از سال 75 و استان شدن قم مرکز تربیت معلم حضرت معصومه (س) با تمام کم و کاستی‌ها، خدمات قابل قبولی به دانشجویان خود ارائه داده است اما نیازها و مشکلاتی نیز در این زمینه وجود دارد.
وی افزود: مشکل عمده این مرکز در زمینه ساختمان‌های آموزشی و اداری است زیرا در طی این مدت با همه مشکلات و با استفاده از یک مدرسه 12 کلاسه تمام دوره‌های آموزشی برگزار شده‌اند.
رئیس مرکز تربیت معلم حضرت معصومه (س) با اشاره به ارتباط این مرکز با اداره‌کل آموزش و پرورش قم برای توسعه بخش آموزشی و اداری گفت: کارشناسان مختلفی از این مرکز بازدید به عمل آورده‌ و پیشنهاداتی را نیز ارائه کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به الحاق یکی از دبیرستان‌های مجاور به مرکز تربیت معلم حضرت معصومه (س) اشاره کرد.
وی در ادامه به مصوبه اخیر مجلس در خصوص قانون خدمات کشوری اشاره کرد و افزود: این قانون انگیزه دانشجویان را برای ورود به دوره‌های تربیت معلم کاهش می‌دهد و تجربه‌ای که در این خصوص کسب شده بیانگر این موضوع است.
ثابتی با بیان اینکه انگیزه استخدام از بدو ورود موجب جذب بیشتر افراد به مراکز تربیت معلم خواهد شد، بیان کرد: بهتر است در این زمینه تجدید نظر صورت گیرد.
انتهای پیام/آ30
پنجشنبه 10 آذر 1390

تجمع دانشگاهیان اردبیل در حمایت از تصرف سفارت انگلیس

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

با حضور دانشگاهیان برگزار شد؛
تجمع دانشگاهیان اردبیل در حمایت از تصرف سفارت انگلیس

خبرگزاری فارس: دانشگاهیان دانشگاه محقق اردبیلی روز گذشته با تجمع در محوطه دانشگاه حمایت خود از تصرف سفارت‌خانه رژیم انگلیس در تهران را اعلام کردند.

خبرگزاری فارس: تجمع دانشگاهیان اردبیل در حمایت از تصرف سفارت انگلیس

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی با برگزاری تجمعی در محوطه این دانشگاه همراه با اساتید، رئیس دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی حمایت خود از اقدام دانشجویان تهرانی در تصرف سفارت انگلیس و باغ قلهک در تهران را اعلام کردند.

دانشجویان تجمع کننده با سر دادن شعارهای "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر انگلیس"، "مرگ بر اسرائیل" و "برادر دانشجو راهت ادامه دارد" خواستار قطع رابطه کامل ایران با انگلیس شدند.

تجمع کنندگان همچنین مراسم عزاداری برای سید و سالار شهیدان برگزار کردند.

در پایان این تجمع تشکل‌های دانشجویی بیانیه‌ای قرائت کردند که متن آن به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اقدامات استعمارگرانه و مداخله جویانه روباه پیر،رژیم سلطنتی انگلستان در طول تاریخ، در ممالک شرقی علی الخصوص کشور عزیزمان ایران بر کسی پوشیده نیست.

مسلط کردن رژیم نامشروع پهلوی،کودتای 28 مرداد و غارت منابع نفتی ایران، تنها ذره ای از اقدامات انگلستان بر علیه کشور ما بوده است.فعالیت‌ها و دخالت‌های این کشور در طول مدت 33 ساله انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت و ما در این سال‌ها شاهد اقدامات جاسوسی و حرکت‌های مداخله جویانه انگلیس در کشور بودیم تا جایی که در فتنه 88 سفارت انگلستان تبدیل به اتاق فکر کشور های بیگانه در داخل کشور علیه مردم ایران گردید.

ترور و به شهادت رساندن دانشمندان بزرگ هسته ای نظیر استاد شهریاری از دیگر اقداماتی است که این رژیم تروریست پشتیبان آن بوده است.مضافا بر اینکه دولت انگلیس همواره پیش قدم و پیش رو در تحریم ها و حق کشی ها علیه ملت ایران است.

ما دانشجویان انقلابی دانشگاه محقق اردبیلی با تکیه بر آرمانها و اندیشه های امام راحل و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ایستادگی در برابر ظلم و تعدی که همان ادامه نهضت حسینی میباشد و با درود ارواح پاک شهدای راه حق، اعلام میداریم:

1-حرکت شجاعانه و ظلم ستیزانه دانشجویان متحصن در لانه فتنه گری روباه پیر که مشت محکمی بر دهان انگلیس و استکبار جهانی بود مورد حمایت ما میباشد.و از خداوند متعال برایشان استقامت در مسیر را مسئلت داریم.حرکتی که الحق باید خیلی زودتر از اینها اتفاق می افتاد.

2-رژیم نیرنگ باز انگلیس که هیچ گاه دست از فتنه‌گری‌های خود علیه ملت ایران برنخواهد داشت شایستگی ارتباط با ایران اسلامی را ندارد،لذا قویا قطع رابطه کامل با این دولت را از مراجع قانونی خواستاریم.

3-اقدام اخیر مجلس که در راستای کاهش رابطه با دولت انگلستان و اخراج سفیر انگلیس از کشور بود بعنوان حداقلی‌ترین کار ممکن،قابل توجه است،لکن ملت ایران انتظار بیشتری از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی دارند،لذا امیدواریم شاهد اقدامات قاطع و محکم تری از دستگاه قانون گذاری کشور باشیم.

بسیج دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی
جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی
انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی
هیئت مکتب الشهدای دانشگاه محقق اردبیلی
انتهای پیام/
پنجشنبه 10 آذر 1390

عوامل تنهایی "ولی خدا"

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

عوامل تنهایی "ولی خدا"

خبرگزاری فارس: چه عواملی موجب شد امام حسین(ع) با وجود اینکه اسوه ارزش های الهی و انسانی بود اما تعداد اندکی از مردم با او همراه شدند؟

خبرگزاری فارس: عوامل تنهایی "ولی خدا"

پرسش:
چه عواملی موجب شد امام حسین(ع) با وجود اینکه اسوه ارزش های الهی و انسانی بود اما تعداد اندکی از مردم با او همراه شدند؟
پاسخ:
در زیارت عاشورا به امام حسین(ع) این گونه خطاب می کنیم «والوتر الموتور» وتر، به معنای «تنها و یگانه» و موتور، یعنی «تنها شده»، یک احتمال درباره این معنا، یگانگی، منحصر به فرد بودن و بی بدیل بودن است. احتمال دیگر این است که آن حضرت تنهاست و در این تنهایی «موتور» است یعنی حضرت با نقشه و طرح و برنامه، تنها شده است. به خصوص اگر به این نکته عنایت شود که مبارزات امام حسین(ع) مخفیانه و غیرعلنی نبود که بگوییم مردم و مسلمانان از آن مطلع نبودند. زمانی که آن حضرت از مکه خارج شد با صراحت اعلام کرد: کسی که حاضر است خون خودش را در راه ما بدهد و خودش را مهیای لقای خدا کرده است، همراه ما کوچ کرده، همسفر ما شود. (لهوف، ص88). یا عنایت به این مقدمه در اینجا به نحو اجمال به عوامل تنهایی ولی خدا اشاره می کنیم:

1- شبهه ها و فتنه ها
در محیط سیاسی اجتماعی امام حسین(ع) شبهه ها و فتنه ها دست به دست هم داده و با ترکیب یکدیگر ولی خدا را مورد هدف قرار دادند. شبهات فضا را تاریک کرده و فتنه ها تأثیرگذار می شوند، زیرا در فضای شفاف و روشن، فتنه ها کارساز نیستند.
اعلان بی نیازی نسبت به ولی خدا و طرح «حسبنا کتاب الله» اولین و اساسی ترین شبهه ای است که از زمان حیات خود پیامبر گرامی(ص) آغاز شد. جریان از اینجا شروع شد که اسلام نیازی به «ولی» ندارد، بلکه کتاب خدا برای ما کافی است. درحالی که شیعه و سنی به طور متواتر نقل کرده اند که حضرت به روشنی فرمود: «انی تارک فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی»

2- جعل شخصیت در مقابل اهل بیت(ع)
بعد از این که جلوی نشر فضایل اهل بیت(ع) را گرفتند، کم کم شروع به جعل شخصیت و شخصیت سازی کردند، کاری که در دنیای سیاست رایج است. از این رو در مقابل علی(ع) که صاحب فضایل و کرامات است، برای دیگران فضیلت جعل کردند. معاویه گفت: احدی حق ندارد در فضایل علی(ع) و اهل بیت(ع) حدیث نقل کند. مرحوم طباطبایی(ره) می فرمود: «همه کتاب وسایل الشیعه را از اول تا آخر مطالعه کردم تا ببینم چند روایت فقهی از سیدالشهداء(ع) نقل شده است، سه روایت بیشتر پیدا نکردم» معنای این حرف این است که مردم امام حسین(ع) را درحد یک مسأله گو هم قبول نداشتند، درحالی که ابوهریره ها به اسم صحابی، مراجع فتوا شده بودند. همه اینها نشان می دهد که ولی خدا با برنامه ریزی و سازماندهی قبلی تنها شده بود.

3- تعالی اهداف در دستگاه اولیای الهی
یکی دیگر از عوامل تنهایی ولی خدا، این است که در کار اولیای خدا، هدف، خیلی بالاتر از آن است که اهل دنیا تعقیب می کنند. هدفی را که سیدالشهداء(ع) تعقیب می کرد، این نبود که انسان ها را به رفاه و عیش دنیا یا حتی به آن چیزی که توسعه مادی و تکامل مادی نامیده می شود، برساند. اگر هدف اینها بود، خیلی زود انسان ها همراه می شدند. تأمین شهوات و ارضای غرایز مردم، هدف اصلی نیست. اگرچه نیاز مادی مردم در حکومت دینی و در جامعه ای که بر محور اولیای خدا شکل می گیرد به بهترین وجه و در شکل معقول تأمین می شود، ولی هدف الهی، برتر از رفاه و امنیت مادی و حتی برتر از آزادی مطلوب تمدن های مادی و بالاتر از توسعه ای است که آنها تعقیب می کنند. از این رو، هیچ کدام از اولیای الهی در آغاز دعوتشان، به رفاه دنیا دعوت نکردند، با اینکه اغلب بعثتشان در جوامعی بود که وضعیت مادی بسیاری از آنها، وضعیت مناسبی نبود. نمونه اش جامعه جاهلی قبل از نبی مکرم اسلام(ص) است که ازنظر امنیت و رفاه خیلی عقب افتاده بود، ولی حضرت در آغاز بعثت نفرمود که ای مردم! وضعتان بد است، دور هم جمع شوید تا اوضاع اقتصادی و سیاسی شما را سامان دهم، بلکه با اولویت بحث فرهنگی و اعتقادی و دعوت به مبدأ و معاد شروع و فرمود: «قولوا لااله الاالله تفلحوا» دعوتی که برای انبیا و اولیای خدا بسیار پرهزینه و سنگین بود.

4- فقدان خدعه، حیله و تزویر در منطق اولیای خدا
یکی دیگر از عوامل تنهایی اولیای خدا این بود که نمی خواستند با هر قیمتی شده، اگرچه با حیله و خدعه و تزویر مردم را به طرف خود و اهداف موردنظر جلب نمایند، بلکه می خواستند اگر مردم جذب راه و اهداف آنان می شوند از روی بصیرت، آگاهی و فهم باشد، زیرا فقط این نوع آمدن به سوی خدای متعال اصیل و پایدار است. «قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره» ای پیامبر بگو! این راه من است که با بصیرت و آگاهی شما را به آن دعوت می کنم. در حکومت دینی هدف این نیست که به هر قیمت و با هر روشی که شده مردم را در صحنه نگه داریم، بلکه هدف، روشن شدن حق و باطل و پایداری بر ملاک های حق و دوری از ظلم و باطل است.

5- رنگین تر بودن سفره جبهه باطل
معمولاً در مقابل اولیای خدا و جبهه مخالفین آن بزرگواران، پول، قدرت و مظاهر دنیوی و شهوانی قرار دارد. سفره معاویه رنگین تر بود، و آنان به هر قیمتی که بود، می خواستند مردم را جمع کنند و در این رابطه سران اقوام و قبایل را با پول و ثروت و قدرت، براساس انگیزه های مادی جمع می کردند و توده های مردم را در مقابل اولیای خدا قرار می دادند. درحالی که امام علی(ع) و امام حسین(ع) و اولیای خدا نمی خواستند طرفدارانشان با انگیزه های مادی در رکاب آن بزرگواران بجنگند، و طبیعی است که این راه ثقیل و سنگین است و به تعبیر مولا علی(ع) صعب و مستصعب است. «ان امرنا صعب مستصعب» همانا راه ما مشکل و مشکل پذیر است که هر کسی توان تحمل آن را ندارد.


منبع:http://www.kayhannews.ir/900910/6.htm

انتهای پیام/

 پنجشنبه 10 آذر 1390

ایران - برزیل؛ 5:30 فردا/ ملاقات با پرافتخارترین تیم جهان

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

/جام‌جهانی والیبال - ژاپن/
ایران - برزیل؛ 5:30 فردا/ ملاقات با پرافتخارترین تیم جهان

خبرگزاری فارس: تیم ملی والیبال ایران فردا در نخستین دیدارش در آغاز مرحله چهارم جام‌جهانی والیبال به مصاف برزیل، پرافتخارترین تیم جهان می‌رود.

خبرگزاری فارس: ایران - برزیل؛ 5:30 فردا/ ملاقات با پرافتخارترین تیم جهان

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، مرحله چهارم و پایانی مسابقات جام‌جهانی والیبال بامداد فردا (جمعه) در ژاپن با برگزاری 2 دیدار آغاز می‌شود که طی آن تیم کشورمان در 3 دیدار باقی‌مانده خود در این چارچوب باید در توکیو با تیم‌های برزیل، روسیه و ایتالیا مصاف دهد.
در یکی از دیدارهای بامداد فردا تیم ملی کشورمان به مصاف برزیل که تا پایان دور سوم در رده چهارم جدول رده‌بندی قرار دارد و پرافتخارترین تیم جهان محسوب می‌شود، می‌رود.

شاگردان خولیو ولاسکو که تا قبل از دیدار با چین فراتر از حد انتظار ظاهر شده و عنوان شگفتی‌ساز رقابت‌ها را به خود اختصاص داده بودند، در دیداری پرانتقاد با نتیجه 3 بر صفر مغلوب چین شدند و نخستین پیروزی این تیم را به چینی‌ها هدیه کردند. این در حالی بود که ملی‌پوشان والیبال کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا در تهران به راحتی موفق به شکست حریف کهنه‌کار خود شده بودند.

برزیلی‌ها با 9 قهرمانی و 3 نایب قهرمانی در لیگ جهانی والیبال، 2 قهرمانی در 2 دوره اخیر جام‌جهانی، 3 عنوان نخست در 3 دوره اخیر رقابت‌های قهرمانی جهان و 2 نشان طلا و 2 مدال نقره المپیک بدون شک پرافتخارترین تیم والیبال جهان محسوب می‌شوند.
این تیم همچنین با اختلاف بسیار زیاد نسبت به سایر رقبا در رده نخست رده‌بندی تیم‌های برتر جهان قرار دارد.

تیم ملی کشورمان تا پایان دور سوم در 8 دیداری که به میدان رفته با انجام بازی‌های قابل قبول موفق به پیروزی برابر تیم‌های لهستان، آرژانتین، ژاپن، صربستان و مصر شده بود و مقابل کوبا، آمریکا و چین نتیجه را واگذار کرده است و در پایان مرحله سوم با 12 امتیاز در رده ششم جدول رده‌بندی قرار دارد.
برزیل هم مانند ایران از 8 بازی گذشته خود به 5 پیروزی و 3 شکست رسیده است که باخت‌های این تیم مقابل تیم‌های صربستان، کوبا و ایتالیا رقم خورده است، اما پیروزی‌های قاطع این تیم که با نتایج مشابه 3 بر صفر بوده است باعث شده که امتیازات بیشتری را نسبت به کشورمان جمع کرده و زردپوشان آمریکای لاتین را در پایان دور سوم با 16 امتیاز در رده چهارم جدول رده‌بندی قرار دهد.

در دیگر دیدار بامداد فردا تیم‌های مصر و صربستان با هم روبه‌رو می‌شوند.

* برنامه کامل دیدارهای فردا به شرح زیر است:

ساعت 5:30 بامداد
ایران - برزیل
صربستان - مصر

ساعت 9:30 صبح
کوبا - چین
لهستان - ایتالیا

ساعت 13

آرژانتین - آمریکا 
روسیه - ژاپن

* جدول رده‌بندی تا پایان روز هشتم:
1ـ لهستان 22 امتیاز
2ـ روسیه 21 امتیاز
3ـ ایتالیا 17 امتیاز
4ـ برزیل 16 امتیاز
5ـ کوبا 14 امتیاز
6ـ ایران 12 امتیاز
7ـ آمریکا 12امتیاز
8ـ آرژانتین 9 امتیاز
9ـ ژاپن 8 امتیاز
10ـ صربستان 6 امتیاز
11ـ چین 4 امتیاز
12ـ  مصر 3 امتیاز

2 دیدار بعدی تیم‌ ملی کشورمان هم با روسیه و ایتالیا تیم‌های دوم و سوم رده بندی جهانی خواهد بود.
انتهای پیام/آ
پنجشنبه 10 آذر 1390

خبرنگاران برای دریافت هدیه احمدی‌نژاد یک ماه دیگر صبر کنند

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

معاون دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با فارس:
خبرنگاران برای دریافت هدیه احمدی‌نژاد یک ماه دیگر صبر کنند

خبرگزاری فارس: صالحی‌مرام درباره زمان نهایی پرداخت هدیه رئیس‌جمهور به خبرنگاران گفت: هدیه روز خبرنگار رئیس‌جمهور تا یک ماه دیگر پرداخت می‌شود.

خبرگزاری فارس: خبرنگاران برای دریافت هدیه احمدی‌نژاد یک ماه دیگر صبر کنند

محمدحسن صالحی‌مرام معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، درباره زمان نهایی پرداخت هدیه رئیس‌جمهور به خبرنگاران گفت: لیست اسامی خبرنگاران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دست ما رسیده است که در حال بررسی نهایی این لیست هستیم.

وی با بیان اینکه تعداد اسامی خبرنگارانی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما معرفی شده‌اند قریب به 6 هزار نفر است، تصریح کرد: هدیه روز خبرنگار رئیس‌جمهور تا 1 ماه دیگر پرداخت می‌شود.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور همچنین در خصوص نشست خبری رئیس‌جمهور یادآور شد: با توجه به اینکه رئیس‌جمهور قول یک نشست خبری را داده است، این کار به زودی انجام می‌شود و زمان آن متعاقبا اعلام می‌شود.
انتهای پیام/
پنجشنبه 10 آذر 1390

نتایج اولیه انتخابات بر پیروزی بزرگ حزب در انتخابات تاکید می‌کند

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

حزب آزادی و عدالت مصر:
نتایج اولیه انتخابات بر پیروزی بزرگ حزب در انتخابات تاکید می‌کند

خبرگزاری فارس: حزب آزادی و عدالت مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج اولیه مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر (مجلس ملت) بر پیروزی بزرگ حزب در انتخابات تاکید می‌کند.

خبرگزاری فارس: نتایج اولیه انتخابات بر پیروزی بزرگ حزب در انتخابات تاکید می‌کند

به گزارش خبرنگار فارس در قاهره، حزب آزادی و عدالت مصر وابسته جماعت اخوان المسلمون که بازوی سیاسی حزب بشمار می‌اید، با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیس بوک خود بر ادامه پیروزی احزاب اسلام‌گرا در انتخابات پارلمان این کشور تاکید کرد.

ازادی و عدالت در این بیانیه اعلام کرد که حزب آزادی و عدالت همچنان در صدر و پس از آن حزب سلفی نور و حزب لیبرال جریان المصریه در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

افزون بر این‌که این بیانیه تاکید می‌‌کند که بازماندگان حزب ملی منحل سابق که از دست نشاندگان حسنی مبارک،‌ رئیس جمهور مخلوع مصر می‌باشند،‌ در نتوانستند موفقیتی احراز کنند.

حزب آزادی و عدالت در این بیانیه تاکید کرد که این حزب از 9 استانی که انتخابات در آن برگزار شده در 6 استان از دیگر لیست‌ها پیش افتاده و موفق شده 45 درصد ارا را به خود اختصاص دهد.

ازادی و عدالت می‌گوید: در حالی‌که شمارش آرا مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر همچنان ادامه دارد، رقابت اصلی میان این حزب با حزب سفلی نور و حزب اسلام‌گرای الوسط است.

مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر روز دوشنبه و سه شنبه گذشته در 9 استان قاهرة، اسکندریة، اسیوط، فیوم، دمیاط، البحر الاحمر، پورت سعید، کفر الشیخ و الاقصر برگزار شد.
 
انتهای پیام/++
پنجشنبه 10 آذر 1390

درخواست آمریکا از کره جنوبی برای اعمال تحریم علیه ایران

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

درخواست آمریکا از کره جنوبی برای اعمال تحریم علیه ایران

خبرگزاری فارس: مقامات رده بالای وزارت خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به سئول، از کره جنوبی تقاضا کردند در اعمال تحریم علیه ایران به آمریکا ملحق شوند.

خبرگزاری فارس: درخواست آمریکا از کره جنوبی برای اعمال تحریم علیه ایران

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "کیودو"، آمریکا از سئول تقاضا کرد علیه ایران تحریم‌هایی را وضع کند. دولت آمریکا آشکارآ به سئول توصیه نمود واردات تولیدات پتروشیمی و نفت خام از ایران را تعلیق کند.
 
یک دیپلمات کره‌ای گفت: دولت اوباما در تازه ترین اقدام خود "رابرت اینهورن" یکی از مشاوران خود در زمینه منع تکثیر تسلیحات هسته‌ای را مامور مذاکره با دولت کره جنوبی برای اعمال تحریم از جانب این کشور علیه ایران کرده است.
 
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به کره جنوبی که سه شنبه گذشته خاتمه یافت نیز از "لی میونگ باک" رئیس جمهور کره جنوبی و وزیر خارجه این کشور درخواست کرد در اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران به آمریکا ملحق شوند.

طبق آمارهای دولت کره، میزان روابط تجاری ایران با کره جنوبی حدود 10 میلیارد دلار در سال است.
 
اما یک مقام دولت کره جنوبی درباره این درخواست دولت آمریکا گفت: کره جنوبی به اعمال تحریم علیه ایران اشتیاق چندانی ندارد و خواهان تأمل بیشتر بر روی این موضوع و سپس تصمیم گیری است.
 
انتهای پیام/م.ص
پنجشنبه 10 آذر 1390

روزشمار قیام وال استریت

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

روزشمار قیام وال استریت

خبرگزاری فارس: مطلب پیش رو را که شبکه خبری پرس تی وی به نقل از رسانه های عمدتا محلی، رسانه های رسمی کشورهای غیرغربی و سایت اطلاع رسانی جنبش تسخیر وال استریت تهیه کرده، به گوشه ای از حوادثی که طی دو ماه گذشته در آمریکا روی داده می پردازد.

خبرگزاری فارس: روزشمار قیام وال استریت

اشاره:
در اهمیت قیامی که نزدیک به 70 روز است دامن آمریکا و غرب راگرفته هیچ تردیدی وجود ندارد. در تایید این ادعا همین بس که رسانه های مدعی غرب را مجبور به اتخاذ سکوت مطلق طی چند هفته نخست آن کرد. غربی که خود را بهشت خبرنگاران معرفی می کرد، هر چند با جهانی شدن قیام مجبور به انتشار اخبار و تصاویر این جنبش شده است اما انتشار هر از چند گاه برخی تصاویر از برخوردهای وحشیانه پلیس با معترضان از سوی شبکه ها و رسانه های اجتماعی نشان می دهد، این سانسور شدید خبری همچنان ادامه دارد. به عبارتی آنچه که این رسانه های مدعی مجبور به انتشار آن شده اند، تنها گوشه ای کوچک از وقایعی است که گفته می شود دیر یا زود دودمان نظام کاپیتالیسم و طرفداران آن را به باد خواهد داد. نکته جالب توجه این که در همین پوشش سطحی رسانه ای نیز از هیچ گونه تلاشی برای تحریف، تخریب و تمسخر معترضان مضایقه نمی شود.
مطلب پیش رو را که شبکه خبری پرس تی وی به نقل از رسانه های عمدتا محلی، رسانه های رسمی کشورهای غیرغربی و سایت اطلاع رسانی جنبش تسخیر وال استریت تهیه کرده، به گوشه ای از حوادثی که طی دو ماه گذشته در آمریکا روی داده می پردازد. یادآور می شود برخی قسمت ها نیز از رسانه های غربی برگرفته و ترجمه شده است.

17سپتامبر (روز1)
در این روز نخستین تجمع اعتراضی عملا شکل گرفت. به طور تقریبی نزدیک به 1000نفر در این روز برای نشان دادن اعتراض های خود تجمعی را تشکیل دادند. پلیس نیویورک با غیرقانونی اعلام کردن تجمع، مانع از برپایی هرگونه چادر شد. گروهی از مردم شروع به راهپیمایی و رفت و آمد در منطقه وال استریت کردند. «روزیربار» هنرپیشه و کمدین معروف آمریکایی در این روز، شروع به سخنرانی برای مردم کرد.
18سپتامبر (روز2)
بازار بورس آمریکا در نیویورک طبق روال همه روزه کار خود را آغاز کرد. «کیت اولبرمن»، نخستین خبرنگاری بود که از شبکه تلویزیونی محلی «کارنت تی وی»، اقدام به پوشش رسانه ای اعتراض ها کرد. دو روز بعد اولبرمن با انتقاد شدید از رسانه های اصلی آمریکا نسبت به پوشش ندادن اخبار جنبش گفت: «چرا هیچ یک از رسانه های بزرگ آمریکا اقدام به پوشش تجمعات نمی کنند؟... اگر اعتراض تی پارتی مقابل وال استریت صورت می گرفت، رسانه ها آن را تبدیل به تیتر یک خبری خود کرده بودند.» از آن لحظه به بعد بود که «اولبرمن» تمام برنامه ها را به اعتراض ها اختصاص داد، وی اقدام به تهیه خبر از رهبران و اعضای اتحادیه ها و همچنین معترضان کرد.
20سپتامبر (روز4)
پلیس آمریکا اقدام به دستگیری شماری از معترضان کرد و در توجیه این اقدام مدعی شد آنها اقدام به پوشاندن صورت های خود کرده بودند. طبق قوانین آمریکا تجمع افراد با ماسک ممنوع است؛ مگر این که در رسم و رسومات خاص و سرگرمی های سنتی اقدام به پوشاندن صورت های خود کرده باشند.
22سپتامبر (روز6)
گزارش شد گروه نسبتا زیادی از مردم غالبا سیاهپوست آمریکا که حدود 2000 نفر بودند از میدان « وحدت»، واقع در بین خیابان چهاردهم و «برادوی»، در اعتراض به اعدام «تروی دیویس» یک راهپیمایی به سمت منطقه وال استریت برگزار کردند. در جریان این راهپیمایی اعتراضی، پلیس 4نفر را دستگیر کرد.
24سپتامبر(روز8)
در جریان یک راهپیمایی آرام، پلیس 80نفر از معترضان را دستگیر کرد. پلیس آمریکا با اسپری فلفل به یک زن معترض و بی دفاع حمله کرد که فیلم آن به سرعت در شبکه های اینترنتی منتشر شد.
26سپتامبر (روز10)
نام افسر پلیسی که در 24 سپتامبر اقدام به ضرب و شتم چند زن جوان معترض کرده بود منتشر شد: «آنتونی بلونگا». جنبش ضدسرمایه داری «وال استریت را اشغال کنید» تاکید کرد این زن به آرامی در حال راهپیمایی بود و پلیس آمریکا بدون دلیل اقدام به ضرب و شتم وی کرده است. لذا باید دستگیر از کار برکنار و زندانی شود. در این روز همچنین، «نوام چامسکی» زبان شناس معروف آمریکایی با صدور پیامی از تشکیل جنبش تسخیر وال استریت و اعضای آن دفاع کرد.
27 سپتامبر (روز11)
این روز نه با تظاهرات در وال استریت بلکه با اعتراض کارکنان اداره پست علیه شرایط سخت کاری پایان یافت. اعتراضی که به اعتقاد بسیاری به اخلال جدی در خدمات پستی منجر شد.
28سپتامبر (روز12)
یک اتحادیه کارگری به جنبش تسخیر وال استریت پیوست. مقامات پلیس نیویورک اعلام کردند نمی توانند مانع از حضور معترضان در پارک زاکوتی شوند چرا که این مکان یک پارک عمومی است و مردم می توانند 24 ساعته در آن حضور داشته باشند.
29 سپتامبر (روز13)
این اتحادیه کارگری با استفاده از شبکه های اجتماعی از اعضای خود خواست در یک «تظاهرات و راهپیمایی گسترده» که روز 5 اکتبر در حمایت از جنبش ضد سرمایه داری وال استریت برگزار می شود، شرکت کنند. گزارش شد در این روز علاوه بر اتحادیه فوق، 8اتحادیه و انجمن کارگری مهم نیز به معترضان پیوستند. در این روز گروهی از جوانان سانفرانسیسکو با عنوان «سانفرانسیسکو را اشغال کنید» اقدام به تسخیر بانک های «سیتی بانک» و «چیس» کردند. زمزمه هایی مبنی بر گسترش جنبش از برخی رسانه ها منتشر شد.
1اکتبر (روز 15)
بیش از 5000نفر روی پل بروکلین و صدها نفر نیز در پیاده روها و خیابان های اطراف این پل تظاهرات کردند. خیابان ها مملو از جمعیت شد و پلیس برای تسهیل رفت و آمد خودروها جمعیت را به طرفین خیابان ها هدایت کرد. ناگهان پلیس بنا به آنچه «خروج معترضان از خطوط تعیین شده» عنوان کرد، به جمعیت حمله ور شد و ضمن ضرب و شتم آنها دستکم 700نفر را دستگیر کرد. پلیس برای انتقال بازداشتی ها، از ده ها اتوبوس و واگن مخصوص استفاده کرد. معترضان در آخرین ساعات این روز به پارک زاکوتی، مقر اصلی خود بازگشتند. این نخستین حرکت جدی پلیس در بازداشت معترضان بود که به گفته تحلیلگران و رهبران جنبش، باعث خشم و در نتیجه تقویت انگیزه معترضان نسبت به ادامه اعتراض های ضدسرمایه داری شد.
3 اکتبر (روز 17)
صدها معترض نیویورکی با پوشیدن لباس های خون آشام (زامبی) و رنگ کردن سر و صورت خود به رنگ خون، همچنین با به دست گرفتن دلار و اسکناس در منطقه وال استریت راهپیمایی کردند. معترضان با این حرکت نمادین، یک درصد اقلیت و ثروتمند جامعه آمریکا را به هیولاهایی تشبیه کردند که با خون 99درصد اکثریت مردم امرار معاش می کنند. از این روز، معترضان روش های گوناگونی برای نشان دادن اعتراض ها علیه نظام سرمایه داری را آغاز کرده بودند.
5 اکتبر (روز 19)
در این روز با ملحق شدن دانشجویان، اتحادیه های کارگری جدید و بیکاران آمریکایی به جنبش، برای نخستین بار شمار معترضان به بیش از 15هزارنفر افزایش یافت. تا پیش از این بیشترین جمعیتی که در اعتراض ها شرکت داشت حداکثر 5000نفر اعلام شده بود. این تعداد معترض از مناطق پایین دست «منهتن» و میدان «فلوی» به سمت پارک زاکوتی راهپیمایی کردند. این تظاهرات تا شبانگاه به آرامی برگزار شد اما درست زمانی که معترضان با موانع پلیس در منطقه وال استریت مواجه شدند، ناگهان راهپیمایی به خشونت کشیده شد. بیش از 200معترض با حمله به موانع سعی در بازکردن راه داشتند که پلیس با اسپری فلفل مانع از این کار شد. در این روز تجمعات هر چند کوچک در سایر شهرها و دانشگاه های آمریکای گزارش شد.
6 اکتبر (روز 20)
ده ها هزار نفر از مردم در پورتلند، اورگان، لس آنجلس، سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، تامپا، فلوریدا، هوستون، آستین و تگزاس تحت عنوان جنبش تسخیر وال استریت تظاهرات کردند. جنبش کاملا گسترش یافته بود.
از باراک اوباما، درباره جنبش «وال استریت را اشغال کنید» سؤال شد که وی در پاسخ گفت: «من تصور می کنم این اعتراض ها به وضوح ناامیدی را نشان می دهد که مردم آمریکا آن را احساس می کنند؛ این که با بزرگترین بحران مالی از زمان رکود بزرگ (دهه 1930) مواجهیم. آسیب ثانوی که سرتاسر کشور را فرا گرفته است... و با این حال شما برخی از همان مردم را می بینید که با اقدامات غیرمسئولانه در حال جنگیدن با تلاش هایی هستند که به دنبال متوقف کردن برخی اقدامات سوء بوده اند؛ اقدامات سوئی که ما را به این نقطه، یعنی جایگاه اول باز گردانده است.»همزمان صدها نفر از فعالان جنبش در میدان آزادی واشنگتن علیه سیاست های جنگ طلبانه دولت و ارتباطات عمیق آن با شرکت های بزرگ تظاهرات کردند.
8اکتبر (روز 22)
معترضان در واشنگتن وقتی قصد تصرف موزه ملی «هوا و فضا» را داشتند، از سوی پلیس و با اسپری فلفل مورد حمله قرار گرفتند. پلیس و رسانه های آمریکایی در توجیه علت این حمله اعلام کردند، معترضان قصد آسیب رساندن به برخی هواپیماهای بدون سرنشین جنگی را داشتند که در موزه قرار داشت. پلیس با این توضیحات شماری از معترضان را نیز بازداشت کرد.صدها معترض از پارک زاکوتی به سمت «میدان پارک» واشنگتن راهپیمایی کردند.
10 اکتبر(روز 24)
«میشل بلومبرگ»، شهردار نیویورک اعلام کرد از تلاش هایی که از سوی برخی مقامات برای پراکندن معترضان صورت می گیرد پیشی نگرفته است. وی در آغاز شصت و هفتمین سالگرد جشن «کلومبوس» به خبرنگاران گفت: منتهی الیه خواسته معترضان این است که می خواهند ابراز وجود کنند؛ آنها تا وقتی که از قوانین پیروی کنند از برخورد مصون خواهند بود!
پلیس اعلام کرد بیش از 140 معترض عضو جنبش «بوستون را اشغال کنید» به دلیل بی توجهی به هشدارهای پلیس دستگیر و روانه بازداشتگاه ها شدند.
15 اکتبر (روز 29)
هزاران نفر از معترضان از «منهتن» تا میدان «تایمز» تظاهرات کردند. معترضان در میدان تایمز با نیروهای تازه استخدام شده مسلح آمریکا روبه رو شدند که در اعتراض به سیاست های جنگی دولت تجمع کرده بودند. معترضان نظامی که تازه به جنبش تسخیر وال استریت پیوسته بودند، خواستار صرف هزینه های جنگ برای ایجاد شغل بودند. آنها همچنین خواستار حل بحران بیکاری و مشکلات مربوط به مراقبت های بهداشتی- درمانی بودند.
در این روز خبر سرایت جنبش تسخیر وال استریت به سرتاسر جهان رسماً منتشر شد. اگرچه بسیاری از این اعتراض ها به صورت راهپیمایی های مسالمت آمیز برگزار می شد اما بسیاری از معترضان به خصوص در شهرهای آمریکا بازداشت شدند. در این روز پلیس شماری از مردم را که مقابل ساختمان دادگاه عالی واشنگتن دی سی تجمع کرده بودند دستگیر کرد. معترضان در این روز به نفوذ شرکت های بزرگ آمریکا بر مراکز سیاسی و قدرت اعتراض کردند. در رم اعتراض ها به خشونت کشیده شد.
شدت درگیری و خشونت ها در ایتالیا به حدی بود که گزارش شد 4/1میلیون دلار هزینه روی دست دولت گذاشت.
در نیویورک وقتی پلیس خود را آماده حمله به معترضانی می کرد که در پارک زاکوتی نزدیک وال استریت تجمع کرده بودند، خبر رسید، جمعیت انبوهی از اعضای جنبش خود را به قلب شهر رسانده اند؛ جایی که بیش از 10هزار نفر دیگر از مردم به نشانه اعتراض به سیاست های دولت آمریکا، تجمع کرده و شعار سر می دادند. پلیس حدود 70نفر را بازداشت کرد. 45نفر را در میدان تایمز و 24نفر را در یکی از شعبات بانک «سیتی بانک»، تجمعات و حوادث مشابهی نیز در سرتاسر آمریکا از جمله بوستون، فیلادلفیا، لس آنجلس، شیکاگو، میامی، دالاس، چامپین- ایربانا، ممفیس اوکلاهماسیتی و بوفالو روی داد.
16اکتبر (روز 30)
در نخستین ساعات روز یکشنبه پلیس آمریکا اعلام کرد، 175 نفر از اعضای جنبش تسخیر شیکاگو را به دلیل بی توجهی به هشدارها و دستورات پلیس برای تخلیه «گرندپارک» دستگیر و روانه بازداشتگاه کرد. این تعداد از معترضان وقتی دستگیر شدند که به همراه شمار زیادی از اعضای جنبش از مقابل بانک مرکزی شیکاگو به سمت پارک راهپیمایی کرده بودند. بیش از 2000 نفر از معترضان با رساندن خود به گرندپارک، در ضلع شرقی بزرگراه «کنگره» و جنوب بزرگراه میشیگان اقدام به برپایی چادرهای خود کردند. این دسته از معترضان که تجمع شبانه روزی خود را آغاز کرده بودند، با شعار ما 99درصدیم، ضمن اعلام همبستگی با جنبش تسخیر وال استریت، علیه سوءاستفاده های شرکت های بزرگ آمریکا شعار سر دادند.
«سیندی شیهان»، فعال معروف ضدجنگ به همراه 18نفر دیگر از معترضان آمریکایی در «ساکرامنتو» دستگیر شد. از روز پنج شنبه ششم اکتبر تا به این روز 58نفر فقط در این منطقه دستگیر شده اند.
روزنامه نگار آزاد با نام «کیتلین کوران» به دلیل شرکت در اعتراض های ضدسرمایه داری نیویورک و حمل دست نوشته در میدان تایمز به تاریخ 15 اکتبر از رادیو اخراج شد. وی در آن لحظه همزمان در حال پوشش خبری اعتراض ها نیز بود. در توضیح علت اخراج وی گفته شد، او به دلیل نقض استانداردها به شکل شرکت در اعتراض ها دیگر مجاز به ادامه فعالیت های مطبوعاتی در رادیو نیست.
18 اکتبر (روز 32)
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا شبانه طی پیامی اعلام کرد: «ناامیدی معترضان را درک می کند» اما این جنبش ازنظر او تفاوت زیادی با اعتراض هایی که از جنبش تی پارتی می آید، ندارد.
سه شنبه بعدازظهر، اعضای جنبش تسخیر سانفرانسیسکو ساختمان شورای شهر را تسخیر کردند. آنها خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوقشان برای برگزاری اعتراض درمیدان «جاستین هرمان» بودند.
معترضان به مدت یک هفته ساختمان را در تصرف خود داشتند که شهردار «ادلی» از آمادگی اش برای صحبت کردن درباره شرایط خبر داد.
20 اکتبر (روز 34)
«لیزا سیمئون»، خبرنگار آزاد از مسئولیتی که در رادیو عمومی ملی داشت برکنارشد. تخلف وی مشارکت در سازماندهی اعتراض های تسخیر «واشنگتن» اعلام شد.
21 اکتبر (روز 35)
پلیس نیویورک حدود 30 نفر از معترضان نظام سرمایه داری از جمله شماری کهنه سرباز را دستگیر کرد. معترضان بازداشت شده ضمن حمایت از جنبش «وال استریت را اشغال کنید» با شعار ما 99 درصدیم، علیه سیاست های دولتمردان آمریکا شعار می دادند.
23 اکتبر (روز 37)
130 نفر از اعضای جنبش وال استریت تحت عنوان «تسخیر شیکاگو» دستگیر و روانه بازداشتگاه ها شدند.
25 اکتبر (روز 39)
انقلابیون مصری که توانسته بودند حسنی مبارک دیکتاتور را از قدرت به زیر بکشند با صدور پیامی حمایت خود را از جنبش ضدسرمایه داری وال استریت اعلام کردند.در اوکلند و کالیفرنیا صدها نیروی پلیس علیه معترضان وارد عمل شدند و با شلیک گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و سایر تجهیزات ضدشورش شروع به سرکوب و دستگیری معترضان کردند. شمار افرادی که دراین درگیری ها بازداشت شدند، 85 نفر اعلام شد. ساعاتی پس از این ناآرامی ها، یک راهپیمایی دیگر علیه اقدامات خشونت بار پلیس در برخورد با معترضان برگزارشد. یک کهنه سرباز جوان آمریکایی به نام «اسکات اولسن» در جریان این راهپیمایی از سوی پلیس و از ناحیه سر مورد حمله قرارگرفت و به بیمارستان منتقل شد. حال این کهنه سرباز بسیار وخیم گزارش شده است.
26 اکتبر (روز 40)
صدها نفر از مردم اوکلند در حمایت از کهنه سرباز مصدومی که سال ها در عراق خدمت کرده بود، نزدیک میدان «وحدت» تظاهرات کردند.
28 اکتبر (روز 42)
در جریان برگزاری نظاهرات در سان دیاگو، پلیس آمریکا دستکم 50 نفر را دستگیر کرد. در تظاهرات تنسی نیز دستکم 30 نفر بازداشت و روانه بازداشتگاه شدند.
30 اکتبر (روز 44)
پلیس ده ها نفر از معترضان پورتلند و اورگان را شبانه به دلیل آنچه بی توجهی به اخطارها برای تخلیه پارک اعلام شد بازداشت کرد. حدود ساعت 10 شب نیز در آستین، تگزاس 38 نفر از سوی پلیس بازداشت شدند. جرم این 38 نفر نافرمانی از دستورات پلیس و فاصله نگرفتن آنها از یک میز غذاخوری عنوان شد! بازداشت شدگان در آستین با اعلام این که به ناحق دستگیر شده اند اعتراض کردند اما اعتراض آنها ازسوی مسئولان رد شد.
1 نوامبر (روز 46)
یک قاضی روز دوشنبه از مقامات تنسی خواست از تحمیل قوانین جدیدی برای دستگیری معترضان ضدسرمایه داری نشویل پرهیز کنند. برخی مسئولان ایالتی نگران از گسترش اعتراض ها، اقدام به تصویب قوانین جدید علیه جنبش تسخیر می کنند.
2 نوامبر (روز 47)
تظاهرات در اوکلند و کالیفرنیا همراه با یک اعتصاب سراسری در این دو شهر برگزار شد. این حرکت بی سابقه در اعتراض به مجروحیت کهنه سربازی صورت گرفت که در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ بود. معترضان موفق به تسخیر و تعطیلی بندر پورتلند شدند. این منطقه، پنجمین بندر تجاری بزرگ آمریکا محسوب می شود.
روز چهارشنبه جمعیتی بالغ بر 7 هزار نفر در تسخیر بندر پورتلند شرکت کردند. معترضان با پارک کردن خودرو، ورودی های بندر و خیابان های منتهی به این منطقه را مسدود و با اعلام اعتصاب سراسری، عملا بندر را به تعطیلی کشاندند. اعلام اعتصاب عمومی با راهپیمایی هایی در سرتاسر آمریکا همراه شد.
3 نوامبر (روز 48)
پلیس ضدشورش اوکلند، با جمعیت انبوهی از معترضان مواجه شد و برای پراکندن آنها با استفاده از گاز اشک آور و سایر تجهیزات ضدشورش وارد عمل شد. شمار زیادی از معترضان بازداشت شدند. اعضای جنبش «سیاتل را اشغال کنید» با پلیس شهر درگیر شدند. این ناآرامی ها همزمان با سفر «جیمی دیمون»، رئیس بانک چیس منهتن به سیاتل صورت گرفت. 5 معترض به اتهام ورود به بانک چیس منهتن از سوی پلیس دستگیر و دو افسر پلیس نیز مجروح شدند.
4 نوامبر (روز 49)
¤ گروهی از اعضای جنبش تسخیر بوستون اواخر روز جمعه به سمت ساختمان کنسولگری اسرائیل در این شهر حرکت و خیلی راحت محوطه لابی این ساختمان را اشغال کردند. معترضان در محل اشغال شده تحصن و علیه اسرائیل شعار سر دادند. «هی هی هو هو آپارتاید اسرائیلی باید برود»، «زنده باد انتفاضه! انتفاضه! انتفاضه!»، «دیگر یک سکه 5 سنتی هم به اسرائیل ندهید، سکه 10 سنتی هم ندهید، اصلا هیچ پولی برای جنایات اسرائیل پرداخت نکنید» و «زنده باد فلسطین، زنده باد فلسطین» از جمله شعارهای معترضان در کنسولگری اسرائیل بود که رسانه های آمریکایی چشم روی آن بستند.
پنجم نوامبر (روز 50)
در آخرین ساعات روز شنبه، پلیس آتلانتا 20 نفر از تظاهرکنندگان را در خیابان های اطراف پارک «ووددراف» دستگیر کرد.
عصر روز شنبه در نیویورک، پس از این که هزاران نفر از معترضان از پارک زاکوتی تا میدان فلوی تظاهرات کردند، صدها معترض مقابل ساختمان دادگاه عالی نیویورک با پلیس درگیر شدند.
شمار زیادی از معترضان در شهرهای مختلف آمریکا علیه موسسات مالی و بانک های بزرگ این کشور وارد عمل شده، ضمن برپایی تظاهرات، حساب های بانکی خود را خالی کردند. بیش از 600 هزار نفر از مردم پس از بستن حساب های بانکی شان در بانک های بزرگ، اقدام به گشایش حساب در بانک های کوچک و محلی کردند.
6 نوامبر (روز 51)
«جان بونر»، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه ضمن دفاع از اقلیت یک درصدی ثروتمندان این کشور اعلام کرد، جنبش تسخیر عده ای جنگ طلب و ستیزه جو را به استخدام خود درآورده است.
7 نوامبر (روز 52)
عصر روز دوشنبه، حدود 200 دانشجو به همراه والدین خود و همچنین گروهی از مشاوران و معلمان مدارس نیویورک با اعضای جنبش تسخیر وال استریت اعلام همبستگی کردند. این گروه تازه ملحق شده به جمع معترضان با تجمع مقابل ساختمان اداره آموزش نیویورک در منهتن، شعار «ساختمان اداره آموزش را اشغال کنید» سر دادند.
5 نفر نزدیک پارک آتلانتا از سوی پلیس آمریکا دستگیر و روانه بازداشتگاه شدند. این معترضان همچون معترضان در سایر شهرهای آمریکا اقدام به برپایی چادر در پارک ها با هدف تحصن شبانه روزی کرده بودند. یک روز بعد 19 نفر از تظاهرکنندگانی که در این شهر بازداشت شده بودند به زندان منتقل شدند.
8 نوامبر (روز 53)
9 معترض در شهر «فرنزو» پس از بی توجهی به دستورات پلیس برای تخلیه پارک دادگستری فرنزو دستگیر شدند.
اعضای جنبش تسخیر وال استریت خود را به منطقه «واشنگتن ولی» رساندند، جایی که ده ها نفر از مردم در چهار گوشه میدان به طور شبانه روزی تحصن کرده اند. این عده در حمایت از معترضان نیویورکی پارک زاکوتی واقع در منطقه «وال استریت» تظاهرات کردند. آنها می گفتند از این که قدرت و ثروت در دستان یک درصد است خشمگین هستند چرا که این وضع اصلا عادلانه نیست.
اعضای جنبش تسخیر «تاکسون» با تنظیم شکایتی اعلام کردند، پلیس به طور غیرقانونی اقدام به تهدید و ارعاب معترضان و دستگیری گسترده آنها می کند و باید جلوی این وحشی گری گرفته شود.
9 نوامبر (روز 54)
اعضای جنبش ضدسرمایه داری «وال استریت را اشغال کنید» راهپیمایی خود به مقصد واشنگتن دی سی را آغاز کردند. تمدید معافیت مالیاتی شرکت Bush-era و برخی شرکت های بزرگ دیگر آمریکا دلیل برگزاری این راهپیمایی ضددولتی عنوان شد.
39 نفر از دانشجویان معترض در محوطه دانشکده برکلی کالیفرنیا بازداشت شدند. پلیس با خشونت اقدام به سرکوب و دستگیری دانشجویان کرد.
بیش از 350 نفر از دانشجویان دانشگاه هاروارد ضمن اعلام همبستگی به جنبش تسخیر وال استریت، در محوطه این دانشگاه تظاهرات کردند.
10 نوامبر (روز 55)
روز پنجشنبه، شهردار پورتلند، اورگان ضمن اعلام یک ضرب الاجل به معترضان نظام سرمایه داری هشدار داد. وی گفت معترضان تا روز یکشنبه باید چادرهای خود را جمع کرده به خانه هایشان بازگردند در غیر این صورت پلیس این کار را برای آنها خواهد کرد!
مقامات رسمی در برلینگتون، ورمونت روز پنجشنبه اعلام کردند یک کهنه سرباز 35 ساله که در اردوی معترضان در پارک حضور داشت، با شلیک گلوله به سرش، خودکشی کرده است. پس از انتشار این خبر مشکوک، پلیس آمریکا با دستاویز قرار دادن این مسئله که تحصن جان معترضان را به خطر می اندازد، با شدت بیشتر اقدام به سرکوب و دستگیری معترضان کرد!
در کارولینای جنوبی، معترضان سخنرانی «میچل بچمن»، کاندیدای جمهوری خواهان را قطع کردند.
وی در حال سخنرانی درباره سیاست خارجی بود. معترضان با اعتراض به این که «بچمن» با پول شرکت های آمریکایی سودای حکومت کردن را در سر می پروراند، چندین بار سخنرانی وی را قطع کردند.
«بیل هالسام»، فرماندار جمهوری خواه تنسی با تهدید معترضان ازآ نها خواست با رها کردن اعتراض ها به تخلفات پایان دهند.
11 نوامبر (روز 56)
معترضان فیلادلفیا تأکید کردند به رغم تهدیدات مقامات، در ساختمان شورای شهر و خیابان ها همچنان حضور خواهند داشت تا توطئه مقامات شهری برای توقف اعتراض ها خنثی شود.
پلیس برلینگتون روز جمعه تصریح کرد اجرای برخی راهکارها برای توقف تجمعات در پارک ها و میادین آغاز شد. وی کشته شدن یک کهنه سرباز عضو جنبش ضدسرمایه داری به ضرب گلوله در ورمونت را دلیل اتخاذ این تصمیم عنوان کرد!
پلیس سالت لیک نیز اعلام کرد، جسد یک مرد معترض را داخل یکی از چادرهای اعضای جنبش تسخیر پیدا کرده است. پلیس اعلام کرد، این مرد به دلیل مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان باخته است!
12 نوامبر (روز 57)
«گسام آدامز»، شهردار پورتلند، اورگان اعلام کرد معترضان باید تا نیمه شب روز شنبه تمام چادرهای خود را جمع آوری کنند. نیمه شب شنبه پلیس با معترضان به شدت درگیر شد.
روز شنبه پلیس 27 نفر را در سنت لوئیس و میدان عمومی شهر به اتهام بی توجهی به قانون منع آمد و شد بازداشت کرد.
مقامات سالت لیک سیتی برای جمع آوری اردوی معترضان در پارک شهر عملیات گسترده ای را آغاز کردند. به محض تاریک شدن هوا پلیس به معترضان حمله و دستکم 15 نفر را بازداشت کرد.
پلیس اوکلند، کالیفرنیا که پیش از این نیز اقدام به ضرب و شتم معترضان کرده بود با اعلام یک ضرب الاجل، نسبت به عواقب ادامه تحصن به معترضان هشدار داد.
مقامات دنور با خشونت اقدام به پاکسازی پارک ها و میادین از چادرها و دستگیری 4 نفر از معترضان کردند. پلیس برپایی غیرقانونی چادر و بی توجهی به اخطارهای پلیس را علت اعمال خشونت از سوی خود عنوان کرد.
13 نوامبر (روز 58)
پلیس پورتلند بیش از 50 نفر از مردم معترض به اوضاع سیاسی و اقتصادی حاکم بر آمریکا را بازداشت و چادرهای آنها را پاره و جمع آوری کرد.
13 نفر نیز به اتهام عبور از خطوط مشخص شده در نیویورک بازداشت شدند. این حادثه ساعت 11 شب در یک پارک خصوصی روی داد.
25 عضو کماندوهای مسلح با حمله به ساختمانی در شهر چپل هیل، واقع در کارولینای شمالی 8 معترض آمریکایی را دستگیر کردند.
اسکات اولسن که دو هفته پیش در اوکلند به سختی از سوی پلیس مجروح و در این مدت با مرگ دست و پنجه نرم کرده بود، از بیمارستان مرخص شد.
14 نوامبر (روز 59)
روز دوشنبه پلیس به چادرهای معترضان در اوکلند، کالیفرنیا حمله و 33 نفر از آنها را دستگیر کرد. پلیس در جریان این عملیات با جمع آوری 100 چادر مأموریت خود را تکمیل کرد.
15 نوامبر (روز 60)
صدها پلیس نیویورک با محاصره معترضان نظام سرمایه داری در پارک زاکوتی، اقدام به سرکوب و بازداشت آنها کردند. در جریان این عملیات دستکم 200 نفر بازداشت شدند.
در سیاتل و با دخالت پلیس تظاهرات معترضان به خشونت کشیده شد. در جریان حمله پلیس به معترضان که طبق روال گذشته از اسپری فلفل استفاده شد، یک زن معترض و باردار 19 ساله و یک پیرمرد معترض 84 ساله مصدوم شدند.خشونت های پلیس در برخورد با یک معترض ویلچرنشین پورتلندی، گروهی از معترضان را بر آن داشت تا راهپیمایی این روز خود را علیه خشونت پلیس برنامه ریزی و اجرا کنند.
رابرت ریچ، رئیس سابق حزب کارگر آمریکا و استاد دانشگاه کالیفرنیا تأکید کرد، خشونت های پلیس در برخورد با جنبش ضد سرمایه داری تسخیر وال استریت را که لحظه به لحظه در حال گسترده ترشدن است، بیش از هر چیز باعث تقویت جنبش شده و باعث توقف آن نخواهدشد.
16 نوامبر (روز 61)
پلیس در سانفرانسیسکو بیش از 100 نفر از تظاهرکنندگان وال استریت را دستگیر کرد. معترضان یک بانک در منطقه مالی این شهر را اشغال کرده بودند.
پلیس آمریکا اعلام کرد، بسیاری از بازداشتی ها را دانشجویان دانشگاه سانتاکروز تشکیل می دهند که در اعتراض به افزایش شدید شهریه ها و کاهش هزینه ها در بخش خدمات عمومی تجمع کرده بودند.
17 نوامبر (روز 62)
معترضان دومین ماه تولد جنبش ضدسرمایه داری «وال استریت را اشغال کنید» را جشن گرفتند. این جنبش که 17 سپتامبر آغاز شده است، در طول این دوماه از نیویورک به سایر شهرهای آمریکا در سرتاسر این کشور پهناور و حتی جهان کشیده شده است. معترضان دراین روز با حضور گسترده درخیابان های اطراف ساختمان بورس آمریکا در نیویورک و منهتن بر ادامه اعتراض ها تأکید کردند. سایر شهرهای آمریکا نیز اوضاع مشابهی داشت.
همراه با حضور گسترده و بی سابقه معترضان، پلیس آمریکا نیز در شهرهای مختلف بسیار گسترده حضور پیدا کرد. پلیس با تمام توان اقدام به سرکوب و دستگیری معترضان کرد. تنها در نیویورک نزدیک به 500 نفر بازداشت شدند.
رهبران جنبش اعلام کردند، پلیس نیویورک اقدام به شنود مکالمات معترضان می کند. یک فعال حقوق بشر به شدت نسبت به دستگیری خبرنگارانی که اقدام به پوشش رسانه ای خشونت های پلیس می کنند، واکنش نشان داد. به گفته این فعال آمریکایی، پلیس در نیویورک و سایر شهرهای آمریکا به راحتی خبرنگاران و عکاسان را دستگیر و روانه زندان می کند.
18 نوامبر (روز 63)
گروهی از دانشجویان دانشکده دیویس دانشگاه کالیفرنیا که تجمع ضددولتی تشکیل داده بودند، در محوطه دانشکده و ازسوی پلیس به شدیدترین وجه سرکوب شدند. انتشار فیلم ویدیویی این حادثه آن هم با یک هفته تأخیر این رسوایی را برای مقامات آمریکایی رقم زد.
دراین فیلم پلیس آمریکا گروهی از دانشجویان را از ناحیه سر و صورت و با اسپری فلفل مورد حمله قرار می دهد. دانشجویان آمریکایی در حالی که دست های خود را به یکدیگر زنجیرکرده و نشسته اند، بدون دفاع تنها سرهای خود را به زیر می اندازند تا کمتر آسیب ببینند. دراین حادثه 9 دانشجو آسیب دید که کار دو نفر از آنها به بیمارستان کشیده شد. انتشار این فیلم یک جنجال خبری تمام عیار را علیه مقامات آمریکایی رقم زد.
19 نوامبر (روز 64)
«نیوت گینگریچ» کاندیدای جمهوری خواهان در انتخابات با به سخره گرفتن اعضای جنبش وال استریت گفت آنها پیش از هر چیز نیاز به استحمام دارند، بعد از آن باید یک شغل خوب نیز برای خود پیدا کنند. این موضع گیری خشم معترضان را برانگیخت.
هم زمان با ادامه تجمعات، خشونت ها و بازداشت های پلیس نیز ادامه دارد. گفته می شود تاکنون بیش از 4000 نفر بازداشت شده اند اما از شمار مجروحان آماری منتشر نمی شود.


*جعفر بلوری


منبع: http://www.kayhannews.ir/900910/12.htm

انتهای پیام/

 پنجشنبه 10 آذر 1390

اختلاف در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر بودجه ارتش

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

اختلاف در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر بودجه ارتش

خبرگزاری فارس: دعوای 2 وزارتخانه دارایی و جنگ رژیم صهیونیستی بر سر بودجه امنیت پس از اعلام کاهش 3 میلیارد دلاری بودجه ارتش این رژیم بالا گرفت.

خبرگزاری فارس: اختلاف در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر بودجه ارتش

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی "معاریو"، "یوال اشتاینتز" وزیر دارایی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنا به توصیه کمیته "ترختنبرگ" 3 میلیارد شیکل از بودجه ارتش این رژیم را کاهش داده و به دو وزارتخانه خدمت‌رسانی و رفاه اجتماعی اختصاص خواهد داد.
 
اشتاینتز تصریح کرد: همچنانکه کمیته اصلاحات اقتصادی و اجتماعی "ترختنبرگ" توصیه کرده است 3 میلیارد شیکل از بودجه ارتش کاسته خواهد شد؛ وزارت دفاع بودجه اختصاصی خود را به صورت غیر معقول صرف می‌کند.
 
در واکنش به این اظهارات اشتاینتز، "ایهود باراک" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی وی را مورد حمله قرار داده و تاکید کرد: مشکل در وزارت دارایی است که شفافیت ندارد و بدون نظارت خارجی عمل می‌کند؛ وزارت دارایی نماینده‌ای در وزارت دفاع دارد اما وزارتخانه ما هیچ نماینده‌ای در وزارتخانه دارایی ندارد اگر وزرا به دنبال شفاف‌سازی در وزارتخانه دارایی هستند باید نماینده‌ای برای آنها در آنجا تعیین شود.
 
وی افزود: بودجه کنونی وزارت دفاع واقعا ناچیز است با این حال چگونه وزارت دارایی تصمیم گرفته که 3 میلیارد شیکل از آن را کم کند.
 
در همین راستا برخی منابع نظامی ارتش رژیم صهیونیستی فاش کردند که ارتش از کسری بودجه به مبلغ 9 میلیارد شیکل رنج می‌برد که عمده آن مربوط به بدهی‌های ارتش به صنایع نظامی این رژیم است.
 
انتهای پیام/++
پنجشنبه 10 آذر 1390

جای خالی تئاتر در سیستان ‌و بلوچستان

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

مدیرکل ارشاد سیستان‌ و بلوچستان مطرح کرد:
جای خالی تئاتر در سیستان ‌و بلوچستان

خبرگزاری فارس: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان‌ و بلوچستان گفت: تئاتر می‌تواند بیش از پیش در سیر سعودی فرهنگ استان نقش ایفا کند و در خدمت به این عرصه فعال باشد به همین دلیل سیستان‌ و‌ بلوچستان نیازمند تئاتر است.

خبرگزاری فارس: جای خالی تئاتر در سیستان ‌و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان ‌و بلوچستان، حجت‌الاسلام منصور دانشی در نشست با هنرمندان تئاتر شهرستان زاهدان اظهار داشت: متاسفانه سیستان‌ و ‌بلوچستان منطقه‌ای است که در زمینه‌های فرهنگی و گردشگری شرایط مساعدی ندارد و به همین دلیل باید به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این منطقه توجه ویژه‌ای شود.
دانشی خاطرنشان کرد: متاسفانه در استان کانون‌های خانوادگی مشکلات فراوانی دارند که حل و تحلیل آنها تنها در عرصه‌های فرهنگی و به ویژه تئاتر امکان‌پذیر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان ‌و بلوچستان گفت: رئیس جدید موسسه هنرهای نمایشی استان طی چهار ماه فعالیت خود اقدامات مثبتی صورت داده که بسیار قابل تحصین هستند اما با این حال باید همکاری بیش از پیش وجود داشته باشد تا جذب صد درصدی در عرصه تئاتر صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه نباید در تئاتر نقطه حذفی وجود داشته باشد، افزود: موسسه هنرهای نمایشی استان باید به شهرستان‌های استان توجه ویژه‌ای داشته باشد و استعدادهای نهفته این مناطق را نیز شناسایی کند.
دانشی خاطرنشان کرد: برای پیشرفت تئاتر استان سالن‌های نمایشی متفاوتی نیز در سطح استان در حال بهسازی هستند که به زودی تحویل گرفته خواهند شد و با توجه به این موضوع باید ترتیبی اتخاذ شود تا کارگردان‌های زاهدانی نمایش‌های خود را در شهرستان‌های دیگر استان اجرا کنند تا سبب پیشرفت هنر تئاتر این مناطق شوند.
وی افزود: ایجاد تبادل فرهنگی با استان‌های همجوار یکی از برنامه‌هایی است که در دست اجرا قرار دارد و به زودی با همکاری ادارات ارشاد این استان‌ها اجرایی خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان‌و بلوچستان گفت: استفاده از شرایط ویژه منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای اجرای نمایش در این منطقه و امضای تفاهنامه به همراه استفاده از استعدادهای این منطقه نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
انتهای پیام/آ30
پنجشنبه 10 آذر 1390

بلژیک در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

بلژیک در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

خبرگزاری فارس: احزاب بلژیکی شب گذشته در مذاکراتی سرانجام در زمینه چگونگی تشکیل دولت ائتلافی به ریاست نخست وزیر به اتفاق نظر رسیدند.

خبرگزاری فارس: بلژیک در آستانه تشکیل دولت ائتلافی

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اتریش، پس از گذشت 535 روز از برگزاری انتخابات پارلمانی در بلژیک، سرانجام شب گذشته احزاب این کشور در زمینه تشکیل دولت به اتفاق نظر رسیدند.

بر اساس این گزارش، احزاب سوسیالیست‌، دموکرات‌مسیحی و لیبرال‌ها در گفت وگویی بر تشکیل دولت ائتلافی به ریاست " الیو دی روپو" نخست وزیر این کشور توافق کردند.
  
دی روپو همچنین ساختار (ائتلاف فلمیش – دموکرات مسیحی‌ها) که در زمان "ایوس لترمه" نخست وزیر پیشین به وجود آمده بود را منحل کرد. همچنین در 3 دهه گذشته قدرت همواره در دست فلاندرها که از اقشار ثروتمند هستند قرار داشت و به این ترتیب برای نخستین‌بار پس از سال 1974 والون ها در راس قدرت قرار خواهند گرفت. انتظار می‌رود دولت دی روپو با 19 وزیر کار خود را آغاز کند.

 دی روپو که از روز ۲۱ ژوئن گذشته از سوی "آلبرت دوم" پادشاه بلژیک مامور تشکیل دولت جدید بلژیک شده بود، به دنبال بن بست رسیدن مذاکرات مربوط به بودجه تشکیل دولت جدید از سمت خود کناره گیری کرده بود.

انتهای‌ پیام/ط.ص
پنجشنبه 10 آذر 1390

اعلام حمایت معارضان سنی سعودی از جنبش شیعی قطیف

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

اعلام حمایت معارضان سنی سعودی از جنبش شیعی قطیف

خبرگزاری فارس: معارضان سنی عربستان سعودی با اعلام حمایت از جنبش مردمی‌-‌شیعی استان قطیف از تحرک و فداکاری جوانان این استان شیعه‌نشین عربستان تقدیر کردند.

خبرگزاری فارس: اعلام حمایت معارضان سنی سعودی از جنبش شیعی قطیف

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری شیعه الیوم، با وجودی‌که رژیم سعودی تلاش بسیار دارد تا جنبش جوانان قطیف در شرق این کشور را جنبشی معزول و جدا از دیگر مناطق معرفی کند که جایگاهی میان مردم این کشور ندارد، معارضان سنی سعودی حمایت آشکار خود را از این جنبش اعلام کردند.
 
"کساب العتیبی"، معارض سنی سعودی در گفتگو با شبکه الحوار تاکید کرد که برای رژیم عربستان نه مذهب و نه هیچ چیز دیگر اهمیت ندارد، آنچه برای این خاندان مهم می‌نماید، حفظ قدرت است.

این معارض سنی سعودی تاکید کرد که دستگاه دادگستری در عربستان به آلت دست آل سعودی تبدیل چه اگر غیر از این بود،‌هیچ‌گاه دکتر " سعود الهاشمی" را به 30 سال زندان محکوم نمی‌کرد، چرا که وی مرتکب جرمی نشده بود و به همین دلیل ما معتقدیم که رژیم درباره حوادث قطیف نیز دورغ پردازی می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد که رژیم همواره دروغ پردازی می‌کند و ما به این شیوه خو گرفته‌ایم، به همین دلیل نمی‌توانیم ادعاهای آل سعود درباره حوادث قطیف را بپذیریم.

العتیبی گفت: ما می‌دانیم جوانانی که در القطیف بپا خواستند، دارای خواسته‌های مشروعی هستند، آنها خواهان آزادی بیان و مساوات و برابری و تقسیم عادلانه ثروت نفت میان مردم است که همه مردم عربستان جدای از شیعه و سنی به آن اعتقاد و باور دارند.

العتیبی در ادامه تاکید کرد: چنین آینده‌ای برای دیگر مناطق عربستان نیز قابل پیش‌بینی است و فقط باید در انتظار گذر اندکی زمان و فرصت بود تا این اعتراض‌ها سراسر عربستان را دربرگیرد.
 
اما جنبش "اسلامی اصلاح طلب" عربستان که رهبری آن را دکتر "سعد الفقیه" برعهده دارد، با انتشار بیانیه‌ای با اعلام حمایت از جنبش القطیف اعلام کرد که عدل و مساوات صرف نظر از شیعه یا سنی بودن حق مسلم تمام شهروندان سعودی است.
 
در این میان دکتر "مضاوی الرشید" روزنامه‌نگار و نویسنده معارضان سعوی نیز در مقاله‌ای تاکید کرد که جنبش مسالمت‌آمیز شیعی قطیف مورد تایید و حمایت سعودی‌هاست.
 
به گفته العتیبی به همین دلیل رژیم سعودی از اوضاع جاری در کشور نگران است، چون خاندان آل سعود تا کنون با تکیه بر سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن میان قبایل و طوایف مختلف سعودی و همچنین فتنه انگیزی میان شیعیان و سنی‌ها توانسته به حاکمیت خود بر کشور ادامه دهد.

این درحالی‌ است که سیاستمداران سعودی هم تاکید بسیار می‌کنند که آل سعود به شدت از ابراز حمایت سنی‌های این کشور از جنبش مناطق شیعی ابراز نگرانی می‌کنند و می‌دانند اگر چنین امری رخ دهد، طومار حکومت آنها نیز مانند حسنی مبارک در مصر و زین العابدین بن علی در تونس در هم پیچیده خواهد شد.
 
به همین دلیل تاکید می‌کنند: اگر آل سعود در صدد اصلاحات واقعی در کشور نباشد، روزهای بسیار سختی را پیش‌رو خواهد داشت.

ابراز حمایت از جنبش قطیف فقط محدود به داخل عربستان نمی‌شود، بلکه فعالان و تظاهرات‌کنندگان آمریکایی نیز حمایت خود را از جنبش جوانان قطیف اعلام کرده‌اند.
 
منطقه شیعه نشین قطیف در شرق عربستان قرار دارد و با وجودی منابع سرشار نفت در این منطقه وجود دارد، با این حال ساکنان آن در فقر مطلق بسرمی‌برند و مقامات سعودی از 10 ماه پیش تاکنون این منطقه را به شدت در محاصره امنیتی خود قرار داده‌اند تا مانع بروز هرگونه اعتراض‌ها در آن شوند.
 
انتهای پیام/++
پنجشنبه 10 آذر 1390

مراسم وداع با پیکر پاک یک شهید گمنام در یگان ویژه برگزار شد

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

صبح امروز:
مراسم وداع با پیکر پاک یک شهید گمنام در یگان ویژه برگزار شد

خبرگزاری فارس: صبح امروز مراسم پرشکوه وداع با پیکر پاک یک شهید گمنام در محل استقرار یگان ویژه برگزار شد.

خبرگزاری فارس: مراسم وداع با پیکر پاک یک شهید گمنام در یگان ویژه برگزار شد

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس خیابان پیروزی و سه راه تختی امروز میزبان یکی از سبک بالان عاشقی بود که بدون هیچ نام و نشانی به مقصد یگان ویژه تشییع شد.

این مراسم با مداحی یکی از مداحان اهل بیت کار خود را از ساعت 7.30 دقیقه بامداد در مسجد حضرت امام محمد تقی (ع) آغاز کرد.

با مسدود شدن مسیر پیروزی و نهایتاً بسته شدن بزرگراه بسیج برای دقایقی پیکر این شهید گمنام با حضور سردار سید مجتبی فرمانده یگان ویژه پاسداران ناجا به محل صبحگاه یگان‌های ویژه مشایعت شد.

در این مراسم جمعیتی بالغ بر دو هزار نفر حضور داشتند که در آن حضور پررنگ زنان و مردانی که به عشق شهدا در کنار نیروهای یگان ویژه جمع شده بودند غیر قابل گذشت بود.

گفتنی است پس از عزاداری و برپایی نماز میت پیکر شهید گمنام دفاع مقدس با همراهی مردم، نیروهای یگان ویژه و برخی از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی به خاک سپرده شد.
انتهای پیام/
پنجشنبه 10 آذر 1390

تاکید سازمان همکاری اسلامی بر تشکیل کشور فلسطین

پنجشنبه 10 آذر 1390

نوع مطلب :
نویسنده :مینا ب

تاکید سازمان همکاری اسلامی بر تشکیل کشور فلسطین

خبرگزاری فارس: سازمان همکاری اسلامی با تاکید بر تداوم حمایت‌هایش از ملت فلسطین در راه مبارزات عادلانه به منظور احقاق حقوق ملی خود، اعلام کرد که زمان تشکیل کشور مستقل فلسطین فرا رسیده است.

خبرگزاری فارس: تاکید سازمان همکاری اسلامی بر تشکیل کشور فلسطین

به گزارش فارس، "اکمل الدین احسان اوغلو" دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین، تجاوزات رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی و تداوم کشتار، تخریب، شهرک‌سازی، احداث دیوار حائل و بازداشت هزاران شهروند فلسطینی و نیز تداوم محاصره نوار غزه را محکوم کرد.
 
احسان اوغلو همچنین اقدام مراجع صهیونیستی مبنی بر باز گذاشتن دست شهرک نشینان صهیونیست برای دست زدن به انواع اقدامات قتل و تخریب و حمله به مساجد و آتش زدن آنها و هتک حرمت این اماکن مقدس را تقبیح نمود.

وی افزود: زمان آن فرا رسیده است که کشور مستقل فلسطین تشکیل شود و این مسئله گامی اساسی در راه برقراری آرامش در منطقه است.
 
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی همچنین یادآور شد که عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن و به ویژه موفقیت چشمگیر طرف فلسطینی در پذیرش عضویتش در سازمان علمی و فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد موسوم به "یونسکو" حق فلسطینیان است که باید از سوی تمامی کشورهای جهان حمایت شود.

وی افزود که این تلاش های طرف فلسطینی به هیچ وجه با تعهدات آن مبنی بر دستیابی به راه حل مسالمت آمیز مبتنی بر قطعنامه های سازمان ملل که اثری از به رسمیت شناختن مشروعیت رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی در آنها دیده نمی شود، مغایرت ندارند.

انتهای پیام/++
  • کل صفحات: 3
  • 1  
  • 2  
  • 3  


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات